12 Nisan 2013 Cuma

ÇİÇEK TEMALI PASTA

Hayırlı günler blog takipçilerim bugün tarifimi paylaşmadan önce güzel bi kıssadan hisse paylaşmadan geçemedim.

Erzurum'un büyük velîsi İbrahim Hakkı (k.s.) hazretlerini çocukken İsmâil Fakîrullah (k.s.) hazretlerine teslim ederler. İyi bir terbiye alması için çocukluğunun mühim bir devresini Fakîrullah hazretlerinin yanında geçiren İbrahim Hakkı hazretleri, bir gün eline aldığı bir testiyle çeşmeye gider, doldururken oraya gelen bir atlı: 

-Çekil bakayım önümden be çocuk! diye İbrahim Hakkı hazretlerini azarlayarak atını çeşmeye sürer. O da testisini alıp bir kenara çekilmeye uğraşırken atını mahmuzlayan adam, onu bir köşeye sıkıştırır. Testisini bırakıp kendisini kurtarmak zorunda kalır İbrahim Hakkı hazretleri... Bu esnada at da üzerine basıp testiyi kırar. Ağlayarak hocasının huzuruna gelir ve: 

-Çeşmeden su alırken atını koşturarak gelen biri, atını üzerime sürdü. Can havliyle kendimi kurtarmaya çalışırken testimi de tepeletip kırdı! der. Hocası sorar: 

-Testini kıran atlıya sen bir şey söyledin mi? 

-Hayır, der, hiçbir şey söylemedim. 

-Çabuk git ve o adama bir-iki laf söyle, der. 

İbrahim Hakkı hazretleri gider, çeşmenin başında atını tımar etmeye başlayan adamın yanına varıp bekler. Fakat bir türlü terbiyesini bozup da: 

-Benim testimi niye kırdın zâlim adam?! diyemez. 

Dönüp geldiğinde hocası Fakîrullah hazretleri sorar: 

-Ona bir şeyler söyleyebildin mi? 

-Söyleyemedim efendim; niyetlendim, lâkin bir türlü dilimi çevirip de ağır bir söz sarf edemedim! Hocası bağırır: 

-Sana diyorum, çabuk git ve o adama bir şeyler söyle, mukabele et! Yoksa sonu felâket!.. 

İbrahim Hakkı hazretleri bu defa kararlı olarak koşup çeşmenin başına gelir. Bir de bakar ki, testisini kıran adamı, kendi atı, attığı çiftelerle çeşmenin havuzuna yuvarlamış, ölüsü yatmaktadır! Koşarak gelip, hocası İsmâil Fakîrullah hazretlerine bu vahim vaziyeti anlatır. Hocası bu hâle üzülür: 

-Vah vah! Bir testiye bir adam! Üzüldüm buna doğrusu! der. Huzurundakiler bundan bir şey anlamadıklarını söyleyince, büyük velî şöyle îzah eder: 'O atlı adam, İbrahim Hakkı'ya zulmetti. Zulme uğrayan da tek kelimeyle olsun mukabelede bulunmadı, zâlimi Allâh'a havâle etti. Allâh Teâlâ'nın da gayretine dokunup zâlimi cezâlandırdı. Şayet İbrahim Hakkı da onun zulmüne karşılık verip, ona bir şeyler söyleseydi, ödeşeceklerdi. Fakat İbrahim, büsbütün mazlum oldu. Bense ödeştirmek için uğraşıyordum, maalesef muvaffak olamadım!' Şimdi gelelim güzel tarifime aslında tarifte dememeliyim geçen gn canım arkadaşım Zeynepin doğum günüydü ve ona süpriz bi doğum günü partisi hazırladık ve pastayı yaptım çok güzel bi süpriz oldu.Rahatsız olduğumdan dolayı abartılı bi pasta yapamasamda çiçekleri çok sevdiğinden çiçekli hoş bi pasta yaptım.
Canım arkadaşımın doğum günü buradan da kutlu olsun.Herkese mutlu hafta sonu diliyorum.

4 yorum:

 1. Eline sağlık..Çiçekler de pek şirin..
  doğum günü çocuğuna nice yıllara..:)

  YanıtlaSil
 2. Paylasim icin tesekkurler pasta cok guzel olmus..ellerine saglik..

  YanıtlaSil
 3. pasta nefis görünüyor ellerine sağlık nice seneler diliyorum :)

  YanıtlaSil
 4. YAAA canım büyük veli olmak böyle işte
  eline sağlık canım her şeyin harika:)))

  YanıtlaSil

Yorumun İçin Teşekkürler